Τμήμα Επιστημών της Εκπαίδευσης και της Κοινωνικής Εργασίας

Το Τμήμα Επιστημών της Εκπαίδευσης και της Κοινωνικής Εργασίας (Τ.Επ.Ε.Κ.Ε.) ιδρύθηκε την άνοιξη του 2019 κι άρχισε να δέχεται φοιτητές από το 2019-2020. Δημιουργήθηκε με τη συνέργεια του πρώην Παιδαγωγικού Τμήματος Δημοτικής Εκπαίδευσης (Π.Τ.Δ.Ε.) του Πανεπιστημίου Πατρών και του πρώην Τμήματος Κοινωνικής Εργασίας του ΤΕΙ Δυτικής Ελλάδας.

Τα δύο Τμήματα που συνέδραμαν της δημιουργίας του Τ.Επ.Ε.Κ.Ε. είχαν μια μακροχρόνια εμπειρία το καθένα στο επιστημονικό και επαγγελματικό πεδίο του. Το ΠΤΔΕ είχε ιδρυθεί το 1986. Το Τμήμα Κοινωνικής Εργασίας είχε ιδρυθεί στο πρώην ΤΕΙ Πατρών.

Το νέο Τμήμα είναι απόρροια της προσπάθειας παρακολούθησης και ανταπόκρισης των κοινωνικών εξελίξεων και των σύγχρονων αναγκών. Στοχεύει στην επικαιροποίηση, βελτίωση και εξέλιξη της εκπαίδευσης (όλων των επιπέδων) τόσο των εκπαιδευτικών Δημοτικής εκπαίδευσης όσο και των κοινωνικών λειτουργών. Στην περίπτωση των τελευταίων, η ένταξη της εκπαίδευσής τους στην πανεπιστημιακή εκπαίδευση (Πανεπιστήμιο Πατρών) δημιουργεί επίσης σημαντικές προοπτικές για την ανάπτυξη ενός δυναμικού πεδίου έρευνας για την κατανόηση και εξυπηρέτηση σημαντικών κοινωνικών αναγκών στο πλαίσιο μιας πιο συστηματικής και αναπτυγμένης Κοινωνικής Πολιτικής.

Α. Το Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης

Το Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης άρχισε τη λειτουργία του τον Οκτώβριο 1986. Ήταν το αποτέλεσμα τόσο εσωτερικών πρωτοβουλιών από υπάρχοντα μέλη ΔΕΠ του Πανεπιστημίου Πατρών όσο κι από πολιτικές και συνδικαλιστικές πρωτοβουλίες εκτός πανεπιστημίου.

Η αρχική λειτουργία του στηρίχθηκε από εν ενεργεία μέλη ΔΕΠ του Πανεπιστημίου Πατρών από άλλα Τμήματα (καθηγητής Αλέξανδρος Κοσμόπουλος, αναπληρώτρια καθηγήτρια Γίτσα Κοντογιαννοπούλου-Πολυδωρίδη, επίκουρος καθηγητής Κωνσταντίνος Πόρποδας (Μαθηματικό Τμήμα), λέκτορας Ιωάννης Δελλής (Τμήμα Φυσικής) που στη συνέχεια μετακινήθκαν στο νέο-ιδρυόμενο Τμήμα.

Τα επτά πρώτα εκλεγμένα μέλη του Τμήματος ήταν: Μαρία Μιράσγεζη, Κωνσταντίνος Πόρποδας (αναπληρωτές καθηγητές), Γεώργιος Ιωαννίδης, Ιωσήφ Μπουζάκης και Θεόδωρος Μυλωνάς (επίκουροι καθηγητές) και Παντελής Γεωργογιάννης και Σπύρος Παντελής (λέκτορες).

Το Τμήμα, ως το 1991/92, διαρθρώθηκε σε τέσσερις Τομείς (Παιδαγωγικής, Ψυχολογίας, Κοινωνιολογίας της Εκπαίδευσης και της Εκπαιδευτικής Πολιτικής και Γενικών Επιστημών) και σε τρία εργαστήρια: α. Παιδαγωγικής, β. Ψυχολογίας και γ. Ανάλυσης και Σχεδιασμού Εκπαιδευτικής Πολιτικής, Κοινωνιολογικής Ανάλυσης Εκπαιδευτικών Δεδομένων, Τεκμηρίωσης. Έτσι, πολύ γρήγορα, το Τμήμα απέκτησε μια πλήρως ακαδημαϊκή δομή και οργάνωση.
Ο πρώτος πρόεδρος του Τμήματος υπήρξε ο Κωνσταντίνος Πόρποδας που εκλέχθηκε το 1987. Η πρώτη αναπληρώτρια προέδρου ήταν η Μαρία Μιράσγεζη.

Β. Το Τμήμα Κοινωνικής Εργασίας

Η ίδρυση και λειτουργία του Τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ξεκινά από το ΚΑΤΕΕ Πατρών το 1977, το οποίο αργότερα μετασχηματίστηκε σε ΤΕΙ Πάτρας (1981). Το Τμήμα, τελικά εντάχθηκε στο ΤΕΙ Δυτικής Ελλάδας και στο πλαίσιο της τεχνολογικής εκπαίδευσης, άνοιξε ένα νέο κεφάλαιο για την επιστήμη της Κοινωνικής Εργασίας στη χώρα μας.